Zamieszkaj pod Krakowem - Zabierzów

Zamieszkaj TU pod Krakowem – dlaczego zamieszkałam w Zabierzowie.

administrator 31 maja 2019

Ruszamy z ciekawym projektem informacyjnym, w którym zamierzamy przybliżyć Wam poszczególne wsie i miasteczka, zlokalizowane na obrzeżach Krakowa. A kto najlepiej opowie Wam, o plusach i minusach danej miejscowości, jak nie jej rdzenni (bardziej lub mniej) mieszkańcy.

Na pierwszy ogień rzucamy Wam jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości – Zabierzów, oraz jego mieszkankę, która przybliży nam zarówno wady, jak i zalety tej miejscowości.

Małgorzata Poznańska GEO CONSULTING: Na początek proszę powiedzieć mi dlaczego wybrała Pani Zabierzów i jak się Pani tutaj mieszka?

Halina: Mieszka mi się dobrze. A wybór na Zabierzów padł głównie ze względu na jego bliską lokalizację z Krakowem.

MP: Jak długo tu Pani mieszka?

H: W Zabierzowie mieszkam już od 20 lat.

MP: 20 lat to sporo czasu. Jak w tym okresie zmienił się Zabierzów?

H: Gdy wraz z mężem kupowaliśmy działkę Zabierzów był małą miejscowością. A rejon, w którym wybudowaliśmy dom, był praktycznie niezabudowany. Patrząc z dzisiejszej perspektywy jest nie do pomyślenia, jak bardzo Zabierzów się rozrósł.

Zabierzów - Widok na Zabierzów i Tatry z Bolechowic

Zabierzów – Widok na Zabierzów i Tatry z Bolechowic

MP: Czy może mi Pani powiedzieć coś na temat Zabierzowa, chodzi mi głównie
o jego zabudowę, ruch uliczny i otaczającą go zieleń.

H: Jeżeli chodzi o zieleń to wydaje mi się, że jest jej w sam raz. Za to zabudowa jest coraz gęstsza, a co za tym idzie, większy ruch uliczny. W 2023 roku ma powstać obwodnica, która oczywiście odciąży Zabierzów i usprawni ruch, jednak będzie szła blisko mojego domu i martwię się potencjalnym hałasem. Według mnie obecnie do Zabierzowa i z Zabierzowa dojeżdża się całkiem dobrze, nawet w godzinach szczytu. Jednak rozumiem potrzebę budowy obwodnicy.

MP: Czy korzysta Pani z komunikacji miejskiej (busów, autobusów)? I jak ją Pani ocenia?

H: Korzystam głównie z autobusów MPK. Sporadycznie z prywatnych przewoźników oraz kolejki podmiejskiej.

Do Zabierzowa można dostać się, aż 4 liniami MPK (238, 248, 268, 278) oraz busami, kursującymi w kierunku Krzeszowic. Końcowym przystankiem dla autobusów są Bronowice, gdzie można przesiąść się w tramwaj bądź inną linię autobusową. Dojeżdżam tak codziennie do pracy i śmiało mogę powiedzieć, że podróżuje się wygodnie. Autobusy są nowoczesne i większe, niż dawniej. A każdy z nich wyposażony jest w automat biletowy. MPK obecnie dołożyło nam kolejną linię 218, która kursuje przez Zabierzów, łącząc jakby pozostałe linie, które się w nim rozmijały.

MP: A jak się Pani jeździ podmiejską kolejką? Podobno to najlepszy transport, jeśli chodzi o omijanie korków?

H: Tak. PKP pod tym względem jest niezastąpione. W ciągu 20 minut jest się na Dworcu Głównym i Galerii Krakowskiej w Krakowie. Podróżuje się też oczywiście w większym komforcie niż dawniej. Szynobusy są klimatyzowane i nie ma problemu żeby do nich wsiąść np. z wózkiem dziecięcym. Obecnie trwa remont linii z Krakowa do Krzeszowic. A w samym Zabierzowie rozbudowują i unowocześniają peron. W końcu będzie on przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Mogli by jeszcze popracować nad częstotliwością rozkładu jazdy pociągów ale sądzę, że z każdym rokiem będzie lepiej.

MP: Czy w Zabierzowie są jakieś szlaki dla pieszych bądź rowerzystów?

H: Tak, jest ich kilka. Przechodzą koło wielu ważniejszych turystycznie miejsc w naszej całej gminie. Dość charakterystycznym miejscem są pobliskie Podkrakowskie Dolinki. Można tu wymienić: Bramę Bolechowicką, Dolinę Kobylańską, Dolinę Będkowską czy Kluczwody. W samym Zabierzowie mamy znaną Skałę Kmity, z którą wiążę się ciekawa legenda oraz stary kamieniołom nazywany “małym Zakrzówkiem”. Fajnym miejscem na spacery jest też ścieżka przy ogródkach działkowych, ciągnąca się wzdłuż Rudawy.

MP: Słyszałam, że Zabierzów inwestuje w miejsca zabaw dla dzieci. Czy to prawda?

H: Tak. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych placów zabaw. Szkoda, że nie było ich kiedy moje dzieci były małe (śmieje się) ale mam nadzieję, że nadrobię z wnukami. Podoba mi się również nowo powstały Rynek. Dzieci mają tam plac zabaw, lodziarnię oraz miejsce do bezpiecznej nauki jazdy na rowerze czy rolkach.

MP: Czy w Zabierzowie jest szkoła lub przedszkole do której chodziły Pani dzieci?

H: Tak. Moje dzieci chodziły do tutejszego przedszkola oraz szkoły podstawowej. Również do gimnazjum, które obecnie jest przekształcane w oddział dla klas 6-8. Przedszkole jest nowe. A szkoła posiada spory basen, boisko oraz halę sportową.

MP: Czy w Zabierzowie organizowane są jakieś zajęcia dodatkowe? Jak tak, to jakie?

H: Mamy boisko sportowe, na którym odbywają się treningi klubu piłkarskiego Kmita. Można również zapisać się na zajęcia organizowane na basenie – naukę pływania czy aqua aerobik. Moje dzieci korzystały również z zajęć ceramiki organizowanej przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Z tego co wiem mają oni dużą ofertę tego typu zajęć dla dzieci oraz dorosłych. Działają również dwie siłownie z zajęciami fitness.

MP: A jeśli chodzi o internet, to rozumiem, że nie ma z nim problemu?

H: Nie. Nie mamy problemu z internetem. Korzystamy z lokalnej firmy Cybernet.

MP: Czy powie mi coś Pani na temat lokalnego urzędu?

H: Ciekawe pytanie (śmieje się). Ale nie mogę powiedzieć nic złego. Na pewno dużo się u nas dzieje i gmina.

MP: Rozumiem, że na plus?

H: Tak. Jest więcej miejsc gdzie można się spotkać. Coraz więcej chodników, które zapewniają bezpieczeństwo. W ostatnich latach przybyło nam więcej sklepów, które są bardzo dobrze zaopatrzone.

MP: To dobrze. A jakie są wg Pani plusy lokalizacji, w której Pani mieszka, a które doceniłaby osoba poszukująca działki budowlanej lub domu na sprzedaż w tej okolicy?

H: Przede wszystkim bliska odległość od Krakowa. Duża możliwość wyboru jeśli chodzi o dojazd do Krakowa. Śmiało można się wybrać autem bądź skorzystać z autobusów MPK czy kolejki podmiejskiej. Sądzę, że znajdą się również osoby, które zainteresują się Zabierzowem ze względu na jego położenie koło lotniska w Balicach. Na terenie Zabierzowa działa Jurajska Izba Gospodarcza. Powstaje również coraz więcej firm usługowych. Atrakcyjnym dodatkiem do powyższych atutów, są zielone miejsca, gdzie można się wybrać w wolnej chwili pieszo bądź rowerem, aby odpocząć na łonie natury.

MP: A czy są jakieś minusy?

H: Dla mnie osobiście to chyba to, że Zabierzów robi się coraz bardziej miastem. A prawdopodobnie stanie się to już za kilka lat bo wszystko zmierza w tym kierunku.

MP: Z naszej rozmowy wynika, że chwali sobie Pani życie w Zabierzowie. Czy mogłaby Pani podsumować naszą rozmowę i dosłownie w dwóch zdaniach powiedzieć przyszłym potencjalnym mieszkańcom, dlaczego poleca Pani zamieszkać w Zabierzowie?

H: Zabierzów jest dużą miejscowością, która może zachęcić nie tylko świetną lokalizacją. Daje bowiem możliwości, które niesie ze sobą zarówno życie w mieście, jak i na wsi – takie dwa w jednym.

Odpowiedzi dla biura nieruchomości GEO CONSULTING udzieliła Pani Halina z Zabierzowa. 

__________

GEO CONSULTING specjalizuje się w obsłudze rynku nieruchomości gruntowych, domów oraz inwestycji deweloperskich w bezpośrednich okolicach Krakowa. Główny obszar działania to gminy: Zielonki, Wielka Wieś, Zabierzów, Michałowice.

 

KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ DZIAŁEK W GMINIE ZABIERZÓW

KLIKNIJ I SPRAWDŹ OFERTĘ DOMÓW POD KRAKOWEM

Rynek w Zabierzowie

Rynek w Zabierzowie

Basen w Zabierzowie

Basen w Zabierzowie

 

Stacja kolei podmiejskiej w Zabierzowie po remoncie w 2019 r.

Stacja kolei podmiejskiej w Zabierzowie po remoncie w 2019 r.

 

Stacja kolei podmiejskiej w Zabierzowie po remoncie w 2019 r.

Stacja kolei podmiejskiej w Zabierzowie po remoncie w 2019 r.

 

Parking park&ride przy stacji kolejowej w Zabierzowie

Parking park&ride przy stacji kolejowej w Zabierzowie

 

Szkoła podstawowa w Zabierzowie

Szkoła podstawowa i gimnazjum  w Zabierzowie

 

Na terenie Zabierzowa znajduje się wiele placów zabaw

Na terenie Zabierzowa znajduje się wiele placów zabaw.

 

Na terenie Zabierzowa znajduje się wiele placów zabaw

Na terenie Zabierzowa znajduje się wiele placów zabaw

 

Boisko oraz ciąg rowerowo-pieszy w sąsiednich Karniowicach

Boisko oraz ciąg rowerowo-pieszy w sąsiednich Karniowicach

 

Kamieniołom w Zabierzowie z plażą - "mały Zakrzówek" obok restauracji Grube Ryby

Kamieniołom w Zabierzowie z plażą – „mały Zakrzówek” obok restauracji Grube Ryby